به منظورضرورت رعایت نکات ایمنی برای هیئات مذهبی؛

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری خوی اطلاعیه ای صادر کرد

به گزارش مدیریت ارتباطات شورای اسلامی شهر وشهرداری شهر به نقل از روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری خوی؛ در دستورالعمل سازمان آتش‌نشانی خوی از مسئولان هیئات مذهبی و تکایا برای جلوگیری از بروز هرگونه حادثه احتمالی خواستار توجه به این توصیه‌ها شده است.
در فضاهای تجمعی پرتراكم مانند زیارتگاه‌ها، مساجد، حسینیه‌ها، و تكایا به ازای ۵۰ تا ۳۰۰ نفر دو راه خروج، از ۳۰۱ تا ۱۰۰۰ نفر سه خروجی و بیشتر از ۱۰۰۰ نفر چهار خروجی دور از هم كه همواره باز و فاقد هرگونه مانع باشند، لازم و ضروری است.
رعایت فاصله مناسب سیم‌ها، اتصالات و ادوات برقی از مواد و مصالح قابل اشتعال مانند پرچم، پلاکارد، پرده، فرش، تابلو و… الزامی است.

هر فیوز برق باید استاندارد بوده و از به‌کارگیری فیوزهای تقویت‌شده و غیراستاندارد جداً خودداری شود. گرفتن انشعابات متعدد از یك پریز برق و وارد آوردن بار بیش از ظرفیت، موجب آتش‌سوزی الكتریكی می‌شود.

استفاده از لامپ‌های برق ولتاژ بالا، بدون حباب و حفاظ مناسب، خطرآفرین و خسارت‌بار است.

به هنگام گرفتن انشعاب از لوله‌کشی گاز حتماً از شیلنگ‌های فشارقوی مخصوص و بست مناسب استفاده شود.

برای افراد سالخورده و اطفال حتمان باید مكانی امن در نزدیک‌ترین نقطه به راه خروجی پیش‌بینی شود.

از نگهداری مواد نفتی و مایعات قابل اشتعال در داخل این اماکن و نیز محل طبخ غذا خودداری شود.

آغشته کردن چادرهای برزنتی به روغن و مواد نفتی برای جلوگیری از نشت رطوبت باران موجب آتش‌گیری و آتش‌سوزی سریع چادر خواهد شد.

در تمامی قسمت‌ها به‌ویژه محل طبخ غذا حتماً باید به‌اندازه كافی كپسول‌های آتش‌نشانی سیار موجود باشد و كاركنان باید نحوه استفاده از آن‌ها را فرا بگیرند.

یك دستگاه قرقره آب آتش‌نشانی با استفاده از شیلنگ فشارقوی به متراژ ۲۰ متر و سرلوله مخصوص متصل به شبكه آب موجود در كنار درهای ورودی و خروجی نصب شود.

تمامی مدیران، مسئولان و خدمه مساجد، حسینیه و تکایا با مراجعه به نزدیک‌ترین ایستگاه آتش‌نشانی محل، مسائل ایمنی و نحوه مقابله با آتش‌سوزی‌ها و حوادث را آموزش ببیند.

از روشن کردن هرگونه شعله روباز در داخل و یا کنار چادر تکایا برای گرم کردن محیط، طبخ غذا، چای و غیره جداً خودداری شود. توصیه می‌شود مکان مناسبی در قسمت دیگری دور از محیط تکایا به این امر اختصاص داده شود.

در صورت بروز آتش‌سوزی ضمن حفظ خونسردی و خارج کردن افراد از داخل این اماکن، همزمان با اطلاع دادن آن به سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی از طریق تلفن ۱۲۵، نسبت به خاموش کردن آتش‌سوزی‌های با وسعت کم، در حد بستن شیر بخاری نفتی یا گازی و استفاده از خاموش‌کننده‌های دستی، اقدام کنند.