همزمان با آغاز پویش کاشت یک میلیارد درخت؛

آغاز کاشت ۳۰ میلیون اصله نهال در آذربایجان غربی

کاشت درخت در باغ دلگشا

به گزارش مدیریت ارتباطات شورای اسلامی شهر و شهرداری خوی، سید نبی قائمی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری آذربایجان غربی در آئین اجرای این طرح گفت: در اجرای این طرح سهم استان کاشت سی میلیون اصله نهال در ۴ سال است که باید برای رسیدن به این هدف مهم، همه ساله بیش از ۷ میلیون اصله نهال در استان کاشته شود.

وی افزود: طرح کاشت یک میلیارد درخت در ایران از رویکردهای مهم به منظور احیای جنگل ها ، تلطیف هوا ، کاهش اثر گازهای گلخانه ای، تولید اکسیژن و حفاظت از منابع آب و خاک اجر امی شود.

قائمی از تعیین سهم شهرستانهای استان در این طرح براساس ظرفیت ها هم خبر داد و افزود: سهم شهرستان خوی در این طرح کاشت سالانه ۱ میلیون اصله نهال و در ۴ سال ۴ میلیون اصله نهال است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از توسعه کاشت نهال در استان برای تامین نهال مورد نیاز اجرای این طرح ملی اشاره کرد و گفت: امسال ۴ میلیون اصله نهال در نهالستهای دولتی و ۱۶ میلیون اصله نهال نیز با مشارکت بخش خصوصی در استان تولید شده است.

وی افزود: استان آذربایجان غربی امسال در مجموع با تولید ۲۰ میلیون اصله نهال جزء استانهای پیشرو در زمینه تولید نهال در کشور است.

در اجرای این طرح در خوی با حضور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری استان ، مسئولان شهرستان و گروههای مردمی کاشت ۱ هزار ۱۳ نهال بیاد سردار سلیمانی و شهدای شهرستان خوی در مجموعه تفریحی فرهنگی دلگشا آغاز شد.

حجت الاسلام قاسم خانی امام جمعه خوی هم در ین مراسم با اشاره به اهمیت درختکاری و توسعه فضای سبز گفت: حفظ و حراست از منابع طبیعی، مراتع جنگلها از توصیه های دین و از تاکیدات رهبری ماست که برای رسیدن به این هدف اجرای این گونه طرحها از ضروریات است.

حسن نصراله پور شهردار خوی نیز در این آیین با اشاره به نقش شهرداری در این پویش اظهار داشت: شهرداری خوی برای تحقق طرح ملی کاشت ۱ میلیارد نهال و تحقق سهم شهرستان با تدابیر لازم در کنار منابع طبیعی است.

وی افزود : توسعه فضای سبز در شهر خوی با ایجاد معاونت سیما منظر در دستور کار شهرداری خوی قرار دارد و علاوه بر اینکه یک بوستان در هفته دولت سال جاری افتتاح شد، تا پایان امسال نیز ۲ بوستان در این شهر به بهره برداری می رسد.

امسال با اجرای طرح ملی کاشت نهال وبهره برداری از پارک جنگلی فنایی چند طرح دیکر مساحت فضاهای سبز شهرستان خوی ۳۰۰ هکتار افزایش می یابد.

کاشت سی میلیون درخت

آغاز کاشت ۳۰ میلیون اصله نهال در آذربایجان غربی